06.08.2015 11:51:12
Áááfróóššestkáá je tu aneb těsně před startem!
Nespím, jsem neklidný, dívám se do dálky, pozoruji oblohu, naslouchám vzdálenému řevu zvířat afropětky, nasávám jižní vítr, potím se v přibývající teplotě - vše nasvědčuje tomu, že už to tady bude! Co? No přece náš tábor pro rodiče s dětmi v AfroRajnoškách - naše vysněná Afrošestka! Sobota to jistí, a tak se těším na první nedočkavce. Má dorazit celkem dvacítka afrických kmenů pod vedením svých náčelníků či náčelnic! Už se těšíme na pokřiky, vlajky, afroohozy, afrodary a afropřekvápka! Nebude nás tedy jako malých afrických myšek, ale bude nás tolik afrolovců, kolik je třeba na obsazení našeho safari! A hlavně na úspěšný afrolov!!!
Co více? Já se těším a počítám každou minutu! Já chci už TAM být! Já chci být na našem safari s vámi! Lovit afropětku i potkat afrotajemno! Já už zpívám Afrosong! Mussur - úplně africký
Afrosong aneb svolávací píseň afrolovců
// Zpíváme hravě a vesele, s bubny i s kytarou, zpíváme afropřátelé, afropíseň veselou//
Znám jeden tábor veliký, Rajnošky u Afriky. Tam se sjeli přátelé, užít si týden vesele!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!! Čikiriki laka laka bejby čuču!!! Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Afro! Afro!! Afrika!!!
Africké hry zvládají, vůbec se nehádají. Kolem teče řeka Nil, hraje si tam krokodýl!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!! Čikiriki laka laka bejby čuču!!!Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Afro! Afro!! Afrika!!!
Ráno hrocha umyju, se slonem si pohraju, a pak skolím buvola, nosorožce, taky lva!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!! Čikiriki laka laka bejby čuču!!! Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Afro! Afro!! Afrika!!!
Hřiště to je Sahara, večer zní bubny a kytara.
Cítím drsnou slunka zář, vlasy černaj, taky tvář!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Afro! Afro!! Afrika!!!
Kdo to všechno šéfuje??? A každého miluje????
Je to Mussur – náčelník, afrolovec - bubeník!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!!
Afro! Afro!! Afrika!!!
Pějme píseň dokola, než nás skolí Ebola,
na Dlažce je každý rád, budem si tu týden hrát!
Čikiriki laka laka bejby čuču!!! Čikiriki laka laka bejby čuču!!! Čikiriki laka laka bejby čuču!!
Afro! Afro!! Afrika!!!
AFROAfrika
V Africe jsem byla už mnohokrát, znám její písečné pláže teploučkého Rudého moře, monumentální pyramidy, překrásné korálové útesy a čarovnou deltu řeky Nil.
Dnes jsem se vrátila z afrického tábora, kde jsem prožila afrotýden skutečně nevšedních afrozážitků. Setkání afrických kmenů a rodů z rozličných částí zeměkoule – kde všichni našli společný jazyk i píseň. Počasí vskutku tropické i s vytouženými lijáky a vodopády. Při společných hrách jsme pozorovali i lovili nebezpečná africká zvířata a odolávali nástrahám sportů a úkolů denních i nočních her. Bylo to prostě afroskvělé a afronádherné. Afroodměnou nám byly rozzářené tváře spokojených afrodětí a jejich afrorodičů. Táňa Kremerová
Co může přinést Afrotýden na Afrotáboře Afrošestka?
Minimálně 6 nečekaných Afroelementů, které každý z nás může vidět a hledat v něčem jiném:
1. Skvělá Afropísnička od skvělé Afrotextařky Lízy a ve skvělém provedení Afromuzikantky Ivany s dětmi a pak samozřejmě skvěle zpívaná námi všemi.
2. Hned druhý den nečekaná Afrohra plná bláta, štípanců, noření se do potoka od hlavy po paty jako pravý Afrokrokodýl.
3. Naprosto výborný Afrovečerníček nejstaršího oddílu, skvělý nápad, skvělé výkony, klidně bych si dala reprízu.
4. Novinkou pro mne (zatím jsem ji na jiném táboře nehrála) byla Afroburza, rychle si nachystat stylový prodejní stánek, vyrobit věci na prodej a začít nabízet, přesvědčovat. Naše “Piraně“ se všechny ošátkovaly, abychom se v tom mumraji neztratily, a začaly hrát i tančit a lákat váhavé kupce k nám, aby jejich váhavost skončila nadšením ze zakoupené velmi potřebné Afrověcičky. “Piraním“ se dost dařilo - gumičkové a jiné ozdoby, vánoční strom, čajové směsi na vše možné i nemožné, šiškové drátěnky, květinky, hudební nástroje, piraní trilobiti a fůra jiných afroamuletů – vše docela mizelo, až nám zůstaly snad jen 2 poslední drobnosti a miska plná mincí=bonbonků.
5. Afropočasí bylo neskutečné, sluníčko bychom ani nemuseli každé ráno vyvolávat tradičním rituálem, jak poctivě svítilo. Jen jednou jsme ho změnili na vyvolání deště - účastníci už vědí, že musí smísit mužské pokřiky “sigmapumpa“ se ženskými “bílýlajblzelenýlajbl“, a taky vědí, že to funguje! Ochlazení v podobě deště i bouřky na sebe nenechalo dlouho čekat.
6. Posledním Afroelementem do počtu je dopolední program pro dospělé, který jsem snad ještě v programu předešlých táborů neviděla, a to Afroležing. Na prosluněné mýtině jsme se s Afrocvičitelkou Táňou protáhli, prodýchali, prorelaxovali, no prostě jsme si naprosto nedlažkařsky odpočinuli.
Zdravím všechny Afroúčastníky, jejich Afroelementy a přeju si, ať nám Afrovzpomínky dlouho vydrží. Alice
Zpětné poohlédnutí za AFROšestkou
Existují slova, hesla, věty nebo vtipné hlášky, které si každý přiveze z tábora domů. Jsou to věci, tvořící naše vzpomínky. Já bych vám chtěla poodhalit stranu, kterou mnozí neznáte, je to pohled z mé strany jakožto oddílové vedoucí. Mnohým možná zodpovím otázku, co vlastně celý den s těmi prťátky v oddíle děláme.
Naši termiti alá mravenci, jak jsme je s dětmi z 2. oddílu nazývali, žijí v koloniích a tvoří si hnízda. I my si vytvořili svou kolonii a hned první den vytvořili lesní příbytky pro mravenečky. A den druhý si troufli na mnohem větší výzvu a rovnou v lese postavili domeček, do kterého jsme se vlezli úplně všichni: Kačka, Terezka, Ellinka, Petruška, Evička, Martínek, Ráďa, Alex i Honzík.
Tato naše drobotina se postupem času měnila ve větší a větší zvířátka. Letošním hitem byly barvy na obličej. Dětičky si moc rády hrály na různá zvířátka a den po dni se měnily, vylepšovaly své pózy a zvyky. Z našich dravých šelem se vyklubala poslušná a velice kamarádská zvířátka. Naučili jsme se pomáhat ostatním, když byli v nesnázích nebo jim zrovna nešla nějaká hra. Vyrostlo u nás velké přátelství, někteří by ho mohli nazvat i AFROláskou. Děti se naučily dělit o své věci, měly neomezenou fantazii ve vymalovávání obrázků, stavění domečků, pojmenovávání mraků... Poznaly a naučily se vidět věci i z jiné perspektivy a začaly utvářet něco nového z běžných předmětů kolem nás. Dětičky se postupem času naučily hledat různé věci ukryté v zákoutích a krásách přírody. A i troška štěstíčka v závěru týdne přispěla k nalezení ztraceného pokladu. Jelikož naši lovci pilně trénovali a během týdne si ulovili nejeden obrázek či malou žlutou gumovou kačenku. A když jsem u těch kaček, vzpomínám si na úkol z AFROvečera pro dospělé „přines tolik kaček, kolik máš zubů“. Tento večer se nesl ve víru velké fantazie a snahy vybojovat si post AFROborce. Víte, co jsem si z tohoto večera odnesla?! Vzpomínku na jednu ze soutěží, pro kterou Velký náčelník vybral pár nahodilých slov, ze kterých vznikaly famózní básně. A jaká slova to byla? No přeci AFROláska, štěstí, náčelník, termit, slon a krokodýl. Napadá vás něco? Jedna z afrobásní mi opravdu utkvěla v paměti (viz níže). Kačka
„Termit prožil AFROlásku s náčelníkem v klestí, slon to zkusil s krokodýlem a měl taky štěstí!“ :-)
Afrošestka aneb můj první tábor jako organizátor
Afrošestka - opravdu nabitý a velmi vydařený týden plný zvířátek, lovení, her a zážitků.
Již při příjezdu první den byli účastníci zapojeni do afrického dobrodružství plného her, zábavných úkolů a soutěží. Maskovali svá auta a absolvovali celní prohlídku pro vstup do našeho afrotábora. Museli si připravit afropřevleky a scénky na uvítanou. V průběhu týdne všichni museli projít výcvikem správných lovců a museli se naučit maskovat podle afrických zvířat. Rozhodně nechybělo bahenní maskování typické pro hrocha či krokodýlí potápění v řece. Po náročném výcviku lovců se účastníci konečně dočkali samotného lovení divé zvěře, kterou představovali vedoucí a praktikanti. Nechyběl ani africký jarmark, diskotéka, stolní hry či různé sporty.
Pro děti byl každé dopoledne speciálně připraven program v oddílech podle věku a rodiče tak měli chvíli volné zábavy. Odpoledne se konala vždy celotáborová hra s určitým motivem. Večer byl připraven večerníček, na jehož přípravě se postupně vystřídali vedoucí, všechny oddíly dětí a na závěr i rodiče. Po dětské večerce tábor ožíval pro rodiče. Dospělí si mohli užít večerní zábavu, od týmové show přes stolní hry až po velmi očekávané trifidy, či si vytvořit vlastní program.
Podle mého názoru se tábor nadmíru vydařil. Děti i rodiče odjížděli nadšení a obohacení o nové zážitky a přátelství. Pro mě, jako nového člena z řad organizátorů to byla navíc ještě zkušenost a velké ujištění, že na Dlažku budu rozhodně jezdit i nadále. Terka
Afrobáseň
Už je to tady, vyprázdníme sklady.
Jméno Afrošestka zní, každý o ní letos sní.
Přijeli sem z velké dáli, aby si tu pár her dali.
Zábavy tu bylo plno, zabavilo se i trdlo.
Při Afrostezce v řece Nil málem je sežral krokodýl.
Někteří se nebáli, a tak všechno vyhráli.
Všichni si to užili, dobrého jídla požili,
pořádně se proběhli, svá zvířata doběhli.
Nejsme žádné papriky, a proto za rok na nás čekají
znova Rajnošky u Afriky (a nebo třeba v Bombaji...)
Afropraktikant Vinetú
Afrotrifidi aneb první zahradní afropárty v Rajnoškách
Jako každý rok jsme připravili noční bojovku pro dospělé afrolovce. Přes veškerou snahu o příspěvek na turismus místním domorodým barům a restauracím se nezadařilo. Africké hlášky – příliš pozdě … v noci nemakáme … máme svoje … a podobné připomínalo pravou Afriku.
A tak jsme afrotrifidy začali u ohniště. Ztratit zrak není dobré, ale když vás ještě nahání trifid – však víte o čem mluvíme. Opravdu afrodobrodrůžo. Poté jsme projeli ta nejlepší zákoutí afrocampu včetně sklepů pod velkými chatkami, plížením se do nich i venku pod lavičkami i hustým křovím, lesem, kopřivami s malinami i jinde a zocelili si morálku. A zároveň si připravili afrozpěvy o trifidech a užili si nádherného vlahého pozdního večera. Cca v 23:00 jsme dorazili do míst na východ od ohniště. Po přípitku afromokem se zrak všem zúčastněným navrátil! A po afropísních proběhla pravá zahradní afropárty – opékání a následné pojídání afroklobásek bylo na první straně programu. K tomu afrozpěvy s kytarami s AfroIvčou a AfroVaškem. Samozřejmě k tomu všemu bylo více než vhodné popíjení kvalitního afromoku. To vše přispělo k úspěchu první zahradní afropárty! Mussur
Vítání slunce a přivolávání deště? Ano či ne? Zatímco vítání slunce nemá někdy účinek, u přivolávání deště jsem dost „dobrej“. Jak na Mexiku před pár lety, tak letos na Afrošestce se mi zdálo slunce více než dosti. A tak za slunečného rána jsem se rozhodl, že přivoláme déšť! A cca za dvě hodiny byla taková bouřka s deštěm, že jsme byli rádi, že to děti stihly zpět z dopoledního programu! Mussur
Afrotajemno - nejočekávanější přišlo až nakonec! Afropětku jistě znáte – slon, buvol, hroch, nosorožec a lev – sen všech afrolovců. Ale my jsme měli letos Afrošestku! Šestým tajemným prvkem bylo pravé africké tajemno (tajemný element)! Co nebo kdo to bylo? Nikdo nevěděl, jen já to tušil! Příjezd tajemna se odložil z opravdu tajemných příčin! A navíc se tím očekávaný příjezd tajemna den co den stával více tajemným! Až to přišlo! Ve čtvrtek ráno potajmu tajemno dorazilo! Bylo tajemné, až to bylo opravdu tajemné tak, že mnozí vůbec netušili, že to tajemno už tajemní! Tajemno se vybalilo, ubytovalo, a tak! Co tak? Malovalo si jen tak po zdi a čekalo na svou chvíli!!! A ona přišla! Po neplánovaném večerníčku se tajemno dostavilo do jídelny! A dokonce odtajnilo (samozřejmě tajemně svůj plán). A tak všichni zdatní odtajňovači běhali pozdní večer afrocampem a hledali odpověď na tajemnou otázku – co vlastně tajemno jest?!? Ano, všichni už to víme, že je to tajemný malíř z Afrobrna! Ano, hned ráno dokonalo tajemno své velké dílo a domalovalo obrázky po celé nové stavbě! Ano, díky tajemno! Díky tajemný Komiši! Díky za krásné obrázky na zeď i k celé Afrošestce! Mussur
Afrotýden v Rajnoškách, aneb postřehy z kuchyně. Opět po roce se scházíme v kuchyni - Vanda, Míša a já jsme již sehraný tým. Počasí je naprosto ideální, větší tropická vedra jsme snad všichni ještě nezažili, ale v kuchyni funguje větrák, tak se koupeme ve vlastním potu jen při mytí nádobí horkou vodou. Afrojídla byla pestrá a jak už to tak na táborech bývá - něco se podaří bezvadně a něco se taky příšerně nepovede. Začnu tím horším. Už se vám někdy podařilo totálně zkazit 10 kilo rýže?????? Tak nám ano. Vznikla totálně rozvařená břečka, něco se snědlo, ale spoustu jí zůstalo. A co teď s ní???? Nepropadly jsme panice a z jedné části vznikla výborná rýžová kaše na sladko a z druhé výborné karbanátky. Heslo znělo: "My do vás tu rýži dostaneme." Ba naopak, jídlo, které si lidé moc pochvalovali, byla svíčková omáčka s vepřovou panenkou, a my z toho měly velkou radost, protože jsme ji vařily poprvé v životě. ( Děkujeme odborné poradkyni Táni.) V kuchyni jsme si užily mnoho srandy a celkově byl tábor úžasný - vtipný veselý večírek, trifidi v táboře a následné grilování u táborové chatičky, večírky s kytarou, humorné večerníčky a celkově pohodoví lidé. I Mussur se snažil být příjemný a dokonce změnil některé hry a náplň večírků. Praktikanti byli též šikovní, milí, pracovití a děkujeme jim za pomoc v kuchyni. Takže doufám, že se společně potkáme i příští rok a užijeme si další skvělý tábor. Líza
Afroahoj afrovedoucím i afroúčastníkům
Afrodík za afrovýkony afrohodné afromistrů afroposílá afronáčelník AfroMussur. Ano, opravdu takto jsem si představoval náš afrotábor! Vedro a teploty atakující 40° Celsia! Afrokrásky a afroborci všude! Afrovítání slunce i jedinečné a afroúčinné přivolání afrodeště! Afropísně, afrosoutěže a afrohry plné nápadů! Afrojídla plná nápadů, afrobuchta i afropití! Afrosetkání i afropozdravy! A zejména úplně ta nejlepší super afroatmosféra! A k tomu řada bonusů - počínaje afrosvolávačkou, afrozpěvníky, afrohesly afrooddílků, afroležingem, afrokroketem,afroringem, afrorukodělnou dílnou, afrobazarem, afrotrifidy, afrozahradou s afropárty i závěrečným tropickým afrolijákem! Opravdu jsem po létech zažil tábor plný té pravé táborové atmosféry! Nebýt vos a mého skvostného pádu, tak by to bylo za jedna! A to zejména díky vám. AfroMussur